« | 1956-57 | »

1957-06-13: Vänskapsmatch

« IFK Göteborg – Redbergslids IK »

IFK Göteborg

3 – 3

(1 – 1)

Publik: 734
Spelplats: Sävedalens IF:s bana
Säsong: 1956-57
Elvans snittålder: 25,2 år
Egna produkter (med speltid): 4
Redbergslids IK

Notering

Sävedalen IF:s jubileumsturnering, final. Oavgjort efter full tid (2–2). Därefter 3–3 efter förlängning 2 x 15 minuter. IFK och Sävedalens IF delade på priset. 100-årsboken räknar matchen som slut vid 2-2 och har inte med Bebbens mål på övertiden.

Laguppställning (2-3-5)


Tränare

Referat

Torsdagen den 13:e juni 1957, i vad som var lagens sjunde möte någonsin, möttes IFK Göteborg och Redbergslids IK på neutral plan i en vänskapsmatch, inför 734 åskådare på Sävedalens IF:s bana. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 25,2 år - där 30-årige Holger Hansson var äldst och 18-årige Owe Ohlsson var yngst. Matchen, som blev en målrik tillställning, slutade oavgjort, 3–3, efter att det i halvtid varit oavgjort (1–1). Resultatet innebar att matchen var de båda lagens andra oavgjorda möte genom tiderna. IFK Göteborgs tre mål gjordes av Bengt Berndtsson, Bertil Johansson och Owe Ohlsson.

Efter matchen - som spelades för 69 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var knappt 750 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid fem tillfällen, spelat två oavgjorda matcher, och inte åkt på någon förlust mot Redbergslids IK, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 20:e januari 2026, som är 8 segrar, 2 oavgjorda matcher och 1 förlust.