« | 1965 | »

1965-03-27 kl 15:00: Vänskapsmatch

« IFK Göteborg – Åtvidabergs FF »

IFK Göteborg

5 – 2

(1 – 0)

Publik: 510
Domare: Arne Bengtsson
Spelplats: Valhalla Idrottsplats
Säsong: 1965
Elvans snittålder: 26,4 år
Egna produkter (med speltid): 1
Åtvidabergs FF
1965-03-27: IFK Göteborg – Åtvidabergs FF 5–2
Ingvar Svensson dundrar in Blåvitts tredje mål på en retur sedan först Krister Granbom och sedan Dick Andersson (liggande) försökt.

Laguppställning (2-3-5)


Avbytare
Tränare

Referat

Lördagen den 27:e mars 1965, i vad som var lagens tredje möte någonsin, tog IFK Göteborg som hemmalag emot Åtvidabergs FF i en vänskapsmatch, inför 510 åskådare på Valhalla Idrottsplats. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 26,4 år - där 34-årige Yngve Brodd var äldst och 19-årige Reine Feldt var yngst. Matchen, som blev en väldigt målrik tillställning, dömdes av Arne Bengtsson och slutade med en kassaskåpssäker seger för Blåvitt, 5–2, efter att i halvtid varit i ledningen med 1–0. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs tredje seger mot Åtvidabergs FF genom tiderna. IFK Göteborgs fem mål gjordes av Dick Andersson (2 mål) och Krister Granbom (2 mål), övriga mål gjordes av okänd målskytt, eller var självmål. Assist i matchen stod Yngve Brodd, Krister Granbom och Ingvar Svensson för.

Efter matchen - som spelades för 61 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var drygt 500 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid tre tillfällen, inte spelat någon oavgjord match och heller inte åkt på någon förlust mot Åtvidabergs FF, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 20:e januari 2026, som är 21 segrar, 6 oavgjorda matcher och 8 förluster.

Matchhändelser

40
Bertil Johansson (straffmiss)
58
2-1 L-E Kannermark, Åtvidabergs FF
4-2 Bo Ohlsson (straff), Åtvidabergs FF