1987-04-22: UEFA-cupen, Semifinal 2
« FC Swarovski Tirol – IFK Göteborg
0 – 1
(0 – 0)
Domare: Victoriano Sánchez Arminio (Spanien)
Spelplats: Tivoli-Stadion
Säsong: 1987
Elvans snittålder: 27,6 år





↷ 55






↷ 81

EP
↶ 81
↶ 55Onsdagen den 22:a april 1987, i vad som var lagens andra (och senaste) möte någonsin, gästade IFK Göteborg som bortalag FC Swarovski Tirol i UEFA-cupens semifinal 2 1987, inför 21 000 åskådare på Tivoli-Stadion. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 27,6 år - där 31-årige Thomas Wernerson var äldst och 22-årige Magnus Johansson var yngst. Matchen, som blev en målsnål tillställning, dömdes av Victoriano Sánchez Arminio och slutade med en knapp seger för Blåvitt, 1–0, efter att det i halvtid varit mållöst. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs andra seger mot FC Swarovski Tirol genom tiderna.
IFK Göteborgs enda mål gjordes av Michael Andersson. Under matchen delade domare Sánchez Arminio ut varningar till Tommy Holmgren och Mats-Ola Carlsson.
Efter matchen - som spelades för 39 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var drygt 21 000 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid två tillfällen, inte spelat någon oavgjord match och heller inte åkt på någon förlust mot FC Swarovski Tirol.