« | 1991 | »

1991-08-04: Allsvenskan, omg. 17

« Halmstads BK – IFK Göteborg »

Halmstads BK

2 – 1

(2 – 0)

Publik: 7 301
Domare: Erik Fredriksson
Spelplats: Örjans vall
Säsong: 1991
Elvans snittålder: 23,7 år
Egna produkter (med speltid): 5
IFK Göteborg
Örjans vall
Örjans vall.

Notering

Micke Nilsson i en liberoroll. 100-årsboken anger att Ölme spelade istället för Linkan, men flera andra källor, bla GP, anger motsatsen.

Laguppställning (4-4-2)


Avbytare
Tränare

Referat

Söndagen den 4:e augusti 1991, i vad som var lagens 85:e möte någonsin, och den 55:e gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, gästade IFK Göteborg som bortalag Halmstads BK i Allsvenskans 17:e omgång säsongen 1991, inför 7 301 åskådare på Örjans vall. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 23,7 år - där 31-årige Thomas Ravelli var äldst och 20-årige Håkan Mild var yngst. Matchen, som dömdes av Erik Fredriksson, slutade för Blåvitts del dessvärre med en knapp förlust, 1–2, efter att i halvtid varit i underläge med 0–2. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs 19:e förlust mot Halmstads BK genom tiderna. IFK Göteborgs enda mål gjordes av Peter Eriksson.

Efter matchen - som spelades för 35 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var drygt 7 000 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid 49 tillfällen, spelat 17 oavgjorda matcher, och åkt på 19 förluster mot Halmstads BK, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 9:e februari 2026, som är 72 segrar, 43 oavgjorda matcher och 32 förluster.