« | 1997 | »

1997-06-11: Allsvenskan, omg. 10

« Västerås SK – IFK Göteborg »

Västerås SK

1 – 2

(0 – 0)

Publik: 10 034
Domare: Morgan Norman
Spelplats: Arosvallen
Säsong: 1997
Elvans snittålder: 28,5 år
Egna produkter (med speltid): 3
IFK Göteborg

Referat

Onsdagen den 11:e juni 1997, i vad som var lagens 13:e möte någonsin, och den sjunde gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, gästade IFK Göteborg som bortalag Västerås SK i Allsvenskans 10:e omgång säsongen 1997, inför 10 034 åskådare på Arosvallen. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 28,5 år - där 37-årige Thomas Ravelli var äldst och 22-årige Emmanuel Tetteh var yngst. Matchen, som dömdes av Morgan Norman, slutade med en knapp seger för Blåvitt, 2–1, efter att det i halvtid varit mållöst. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs elfte seger mot Västerås SK genom tiderna.

IFK Göteborgs två mål gjordes av Niclas Alexandersson och Andreas Andersson. Under matchen delade domare Norman ut en varning till Thomas Ravelli.

Efter matchen - som spelades för 29 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var drygt 10 000 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid elva tillfällen, inte spelat någon oavgjord match och åkt på två förluster mot Västerås SK, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 14:e juli 2026, som är 14 segrar, 2 oavgjorda matcher och 2 förluster. Matchen var IFK Göteborgs 102:a 2–1-seger i Allsvenskan.

Milstolpar

  • Stefan Pettersson gjorde sin 250:e match i IFK Göteborg