Kl. 17:00 Allsvenskan Omgång 17
Hemmalag Hammarby IF Okänd målskytt

Hammarby IF mot IFK Göteborg: 1–2 Halvtid 0–0

Bortalag IFK Göteborg George Mourad×2
Säsong 2004
SpelplatsSöderstadion
Publik11 652
Uppställning4-4-2
Snittålder27,7 år
Egna produkter5
Väder Open-Meteo CC BY 4.0 bearbetat av IFKDB
Delvis molnigt, 16°
Form
V V V V V

Startelvan

Referat

Söndagen den 22:a augusti 2004, i vad som var lagens 80:e möte någonsin, och den 70:e gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, gästade IFK Göteborg som bortalag Hammarby IF i Allsvenskans 17:e omgång säsongen 2004, inför 11 652 åskådare på Söderstadion. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 28,1 år - där 38-årige Bengt Andersson var äldst och 20-årige Karl Svensson var yngst. Matchen, som dömdes av Martin Ingvarsson, slutade med en knapp seger för Blåvitt, 2–1, efter att det i halvtid varit mållöst. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs 37:e seger mot Hammarby IF genom tiderna.

Båda IFK Göteborgs två mål gjordes av George Mourad (2 mål). Assist i matchen stod Niclas Alexandersson och Jonas Henriksson för. Under matchen delade domare Ingvarsson ut en varning till Mikael Sandklef.

Efter matchen - som spelades för 22 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var knappt 12 000 till antalet denna något varma och delvis molniga dag, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid 37 tillfällen, spelat 23 oavgjorda matcher, och åkt på 20 förluster mot Hammarby IF, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 6 oktober 2026, som är 50 segrar, 32 oavgjorda matcher och 37 förluster. Matchen var IFK Göteborgs 119:e 2–1-seger i Allsvenskan.