Hemmalag
Halmstads BK
Halmstads BK mot IFK Göteborg: 0–2 Halvtid 0–1
Referat
Torsdagen den 28:e juli 2005, i vad som var lagens 115:e möte någonsin, och den 81:a gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, gästade IFK Göteborg som bortalag Halmstads BK i Allsvenskans 15:e omgång säsongen 2005, inför 13 928 åskådare på Örjans vall. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 27,5 år - där 38-årige Bengt Andersson var äldst och 18-årige Marcus Berg var yngst. Matchen, som dömdes av Martin Ingvarsson, slutade med en betryggande seger för Blåvitt, 2–0, efter att i halvtid varit i ledningen med 1–0. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs 57:e seger mot Halmstads BK genom tiderna.
Båda IFK Göteborgs två mål gjordes av Stefan Selakovic, övriga mål gjordes av okänd målskytt, eller var självmål. Under matchen delade domare Ingvarsson ut varningar till Samuel Wowoah och Magnus Johansson.
Efter matchen - som spelades för 21 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var knappt 14 000 till antalet denna något varma och molniga kväll, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid 57 tillfällen, spelat 29 oavgjorda matcher, och åkt på 29 förluster mot Halmstads BK, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 21 augusti 2026, som är 72 segrar, 44 oavgjorda matcher och 32 förluster. Matchen var IFK Göteborgs 7:e 2–0-seger i Allsvenskan.
Milstolpar och rekord
- Bengt Andersson gjorde sin 300:e match i IFK Göteborg
Matchstatistik
Facit mot Halmstads BK
Ställningen i mötesserien direkt efter matchen.
Aktuella sviter
Sviterna gäller direkt efter den här matchen. Hemma och borta räknas var för sig.