« | 2012 | »

2012-01-28 kl 19:00: Vänskapsmatch

« IFK Göteborg – FK Spartak Moskva (n)

IFK Göteborg

2 – 2

(1 – 1)

Publik: 300
Domare: Espen Berntsen (Norge)
Spelplats: Benidorm
Säsong: 2012
Elvans snittålder: 28,6 år
Egna produkter (med speltid): 2
FK Spartak Moskva

Notering

Copa del Sol. Spartak vann straffläggningen med 4-6.

Referat

Lördagen den 28:e januari 2012, i vad som var lagens andra (och senaste) möte någonsin, möttes IFK Göteborg och FK Spartak Moskva på neutral plan i en vänskapsmatch, inför 300 åskådare i Benidorm. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 28,6 år - där 35-årige Kjetil Wæhler var äldst och 19-årige Joel Allansson var yngst. Matchen, som dömdes av Espen Berntsen, slutade oavgjort, 2–2, efter att det i halvtid varit oavgjort (1–1). Resultatet innebar att matchen var de båda lagens första oavgjorda möte genom tiderna.

IFK Göteborgs två mål gjordes av Philip Haglund och Tobias Hysén. Assist i matchen stod Daniel Sobralense för. Under matchen delade domare Berntsen ut en varning till Philip Haglund.

Efter matchen - som spelades för 14 år sedan - kunde de fåhövdade åskådarna i publiken konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade noll segrar, spelat en oavgjord match och åkt på en förlust mot FK Spartak Moskva.

Milstolpar

  • Kjetil Wæhler gjorde sin debut
  • Daniel Sobralense gjorde sin debut