« | 1933-34 | »

1933-09-03: Vänskapsmatch

« IFK Göteborg – Malmö FF »

IFK Göteborg

5 – 0

(5 – 0)

Publik: 7 258
Domare: Georg Wittboldt
Spelplats: Ullevi
Säsong: 1933-34
Elvans snittålder: 25,2 år
Egna produkter (med speltid): 8
Malmö FF
Ullevi
Ullevi.

Notering

Egentligen en allsvensk match, men räknas som vänskapsmatch i och med att Malmö FF diskvalificerades och degraderades från Allsvenskan efter brott mot amatörreglerna.

Laguppställning (2-3-5)


Tränare

Referat

Söndagen den 3:e september 1933, i vad som var lagens sjunde möte någonsin, tog IFK Göteborg som hemmalag emot Malmö FF i ett klassiskt rivalmöte i en vänskapsmatch, inför 7 258 åskådare på Ullevi. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 25,2 år - där 33-årige Gunnar Rydberg var äldst och 21-årige Helge Jonsson var yngst. Matchen, som blev en målrik tillställning, dömdes av Georg Wittboldt och slutade med en utklassningsseger för Blåvitt, 5–0, vilket även var ställningen i halvtid. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs sjunde seger mot Malmö FF genom tiderna. IFK Göteborgs fem mål gjordes av Gunnar Rydberg (2 mål), Gösta Andersson (2 mål) och Allan Mattiasson.

Efter matchen - som spelades för 90 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var drygt 7 000 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid sju tillfällen, inte spelat någon oavgjord match och heller inte åkt på någon förlust mot Malmö FF, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 24:e september 2023, som är 67 segrar, 47 oavgjorda matcher och 80 förluster.