Allan Holmstedt (Bengtsson)
1949/50–1951/52
Spelarprofil
Biografi
Allan Gerhard Holmstedt föddes måndagen den 17 mars 1930 i Göteborg och debuterade i IFK Göteborg säsongen 1949/50, en debutsäsong han delar med Lars Jangblad (Johansson). Holmstedt (Bengtsson) ingick i IFK Göteborgs ungdomsverksamhet innan debuten i A-laget, och räknas således av föreningen som en egen produkt. Han gjorde sin tävlingsdebut i en ålder av 20 år, 1 månad och 27 dagar den 14:e maj 1950 mot IS Halmia i en match i Allsvenskan som slutade 3–2.
Alla matcher som Allan Holmstedt (Bengtsson) deltagit i finns på ifkdb.se.
Han tillbringade tre säsonger i IFK Göteborgs A-lag och under sin karriär gjorde han 24 A-lagsmatcher och 6 mål. Av dessa 24 A-lagsmatcher har tre gjorts i Allsvenskan. Allan Holmstedt (Bengtsson) blev den 334:e spelaren i ordningen att representera föreningens A-lag, räknat utifrån sin debut.
Allan Holmstedt (Bengtsson) är med sina tre Allsvenska matcher nummer
476 på listan över de med flest Allsvenska matcher för IFK Göteborg. Holmstedt (Bengtsson) avled 1984, 54 år gammal.
Övergångar
Rekordplaceringar
Karriär i IFK Göteborg
Statistik
Statistiken är delvis ofullständig. Totalt antal matcher är 24, men match-för-match-uppgifter finns för 13. Starter, inhopp, resultat, kort och matchlistan bygger på de registrerade matcherna.
Matcher och mål
Fördelning per tävling
Vinstprocent
Starter och inhopp
Säsong för säsong
Matcharkiv
Matcher för Allan Holmstedt (Bengtsson)
East Bengal FC
IFK Göteborg
IFK Norrköping
IFK Göteborg
IFK Göteborg
Örebro SK
Gnosjö IF
IFK Göteborg
IFK Göteborg
BK Renitz
IFK Göteborg
Lundens AIS
IFK Göteborg
Gårda BK
IFK Göteborg
Backa IF
IFK Göteborg
Västra Frölunda IF
Malmö FF
IFK Göteborg
IFK Göteborg
AIK
IS Halmia
IFK Göteborg
IFK Göteborg
Hisingstads ISBildarkiv