« | 1967 | »

1967-09-10 kl 19:00: Allsvenskan, omg. 15

« AIK – IFK Göteborg »

AIK

0 – 1

(0 – 0)

Publik: 6 192
Domare: Einar Boström
Spelplats: Råsunda Fotbollsstadion
Säsong: 1967
Elvans snittålder: 24,9 år
Motståndarens statistik: aikstats.se
IFK Göteborg
1967-09-10: AIK – IFK Göteborg 0–1
Björn Eriksson (9) och AIK:aren Curt Edenvik ser ut att hoppa åt varsitt håll, medan bollen passerar dem båda. Till vänster ses den tidigare Blåvittspelaren Owe Ohlsson.

Notering

Ungefär samtidigt som Pisa gjorde matchens enda mål fick tränare Bebben ett telefonmeddelande att han blivit far till en liten pöjk.

Referat

Söndagen den 10:e september 1967, i vad som var lagens 108:e möte någonsin, och den 79:e gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, gästade IFK Göteborg som bortalag AIK i ett klassiskt rivalmöte i Allsvenskans 15:e omgång säsongen 1967, inför 6 192 åskådare på Råsunda Fotbollsstadion. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 24,9 år - där 34-årige Bengt Berndtsson var äldst och 18-årige Bengt Bertilsson var yngst. Matchen, som blev en målsnål tillställning, dömdes av Einar Boström och slutade med en knapp seger för Blåvitt, 1–0, efter att det i halvtid varit mållöst. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs 54:e seger mot AIK genom tiderna. IFK Göteborgs enda mål gjordes av Göran Nicklasson.

Efter matchen - som spelades för 58 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var drygt 6 000 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid 54 tillfällen, spelat 20 oavgjorda matcher, och åkt på 34 förluster mot AIK, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 21:e mars 2025, som är 108 segrar, 44 oavgjorda matcher och 73 förluster. Matchen var IFK Göteborgs 58:e 1–0-seger i Allsvenskan.