Referat
Måndagen den 1:a oktober 1990, i vad som var lagens 147:e möte någonsin, och den 111:a gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, gästade IFK Göteborg som bortalag AIK i ett klassiskt rivalmöte i Allsvenskans 21:a omgång säsongen 1990, inför 2 539 åskådare på Råsunda Fotbollsstadion. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 22,9 år - där 31-årige Thomas Ravelli var äldst och 18-årige Magnus Johansson var yngst. Matchen, som dömdes av Örjan Andersson, slutade med en knapp seger för Blåvitt, 2–1, efter att i halvtid varit i underläge med 0–1. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs 76:e seger mot AIK genom tiderna.
IFK Göteborgs två mål gjordes av Magnus Johansson och Kaj Eskelinen. Under matchen delade domare Andersson ut en varning till Magnus Johansson.
Efter matchen - som spelades för 36 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var drygt 2 500 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid 76 tillfällen, spelat 31 oavgjorda matcher, och åkt på 40 förluster mot AIK, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 20:e april 2026, som är 109 segrar, 44 oavgjorda matcher och 74 förluster. Matchen var IFK Göteborgs 90:e 2–1-seger i Allsvenskan.
Milstolpar
- Ola Svensson gjorde sin 100:e match i IFK Göteborg
- Magnus Johansson gjorde sitt första allsvenska mål
- Gabriel Johansson gjorde sin allsvenska debut