« | 1999 | »

1999-08-02: Allsvenskan, omg. 15

« IFK Göteborg – Malmö FF »

IFK Göteborg

1 – 0

(1 – 0)

Publik: 8 555
Domare: Rune Larsson
Spelplats: Gamla Ullevi
Säsong: 1999
Elvans snittålder: 26,7 år
Egna produkter (med speltid): 6
Malmö FF
Gamla Ullevi
Gamla Ullevi.

Laguppställning (4-4-2)


Avbytare
Tränare

Referat

Måndagen den 2:a augusti 1999, i vad som var lagens 142:a möte någonsin, och den 116:e gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, tog IFK Göteborg som hemmalag emot Malmö FF i ett klassiskt rivalmöte i Allsvenskans 15:e omgång säsongen 1999, inför 8 555 åskådare på Gamla Ullevi. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 26,7 år - där 32-årige Bengt Andersson var äldst och 20-årige Patric Andersson var yngst. Matchen, som blev en målsnål tillställning, dömdes av Rune Larsson och slutade med en knapp seger för Blåvitt, 1–0, vilket även var ställningen i halvtid. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs 49:e seger mot Malmö FF genom tiderna.

IFK Göteborgs enda mål gjordes av Patric Andersson. Under matchen delade domare Larsson ut varningar till Håkan Mild och Patric Andersson.

Efter matchen - som spelades för 27 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var knappt 9 000 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid 49 tillfällen, spelat 38 oavgjorda matcher, och åkt på 55 förluster mot Malmö FF, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 16:e februari 2026, som är 68 segrar, 48 oavgjorda matcher och 83 förluster. Matchen var IFK Göteborgs 117:e 1–0-seger i Allsvenskan.