Kl. 20:00 Allsvenskan Omgång 11
Hemmalag BK Häcken Okänd målskytt×3

BK Häcken mot IFK Göteborg: 3–1 Halvtid 0–1

Bortalag IFK Göteborg Fredrik Risp (Karlsson)
Säsong 2005
SpelplatsUllevi
Publik11 603
Uppställning4-4-2
Snittålder26,4 år
Egna produkter5
Väder Open-Meteo CC BY 4.0 bearbetat av IFKDB
Delvis molnigt, 16°
Form
F O V V F

Startelvan

Referat

Onsdagen den 22:a juni 2005, i vad som var lagens 41:a möte någonsin, och den 13:e gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, gästade IFK Göteborg som bortalag BK Häcken i Allsvenskans 11:e omgång säsongen 2005, inför 11 603 åskådare på Ullevi. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 28,2 år - där 38-årige Bengt Andersson var äldst och 19-årige Oscar Wendt var yngst. Matchen, som dömdes av Stefan Johannesson, slutade för Blåvitts del dessvärre med förlust, 1–3, efter att i halvtid varit i ledningen med 1–0. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs sjätte förlust mot BK Häcken genom tiderna.

IFK Göteborgs enda mål gjordes av Fredrik Risp (Karlsson). Under matchen delade domare Johannesson ut en varning till Stefan Selakovic.

Efter matchen - som spelades för 21 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var knappt 12 000 till antalet denna något varma och delvis molniga kväll, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid 27 tillfällen, spelat åtta oavgjorda matcher, och åkt på sex förluster mot BK Häcken, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 7 oktober 2026, som är 44 segrar, 19 oavgjorda matcher och 18 förluster.