Kl. 19:00 Svenska cupen Semifinal
Hemmalag Helsingborgs IF Okänd målskytt

Helsingborgs IF mot IFK Göteborg: 1–3 Halvtid 1–1

Säsong 2009
SpelplatsOlympia
Publik4 851
Uppställning4-2-3-1
Snittålder24,4 år
Egna produkter5
Väder Open-Meteo CC BY 4.0 bearbetat av IFKDB
Delvis molnigt, 14°
Form
O O V V V

Startelvan

Referat

Onsdagen den 16:e september 2009, i vad som var lagens 152:a möte någonsin, gästade IFK Göteborg som bortalag Helsingborgs IF i Svenska cupens semifinal 2009, inför 4 851 åskådare på Olympia. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 25,3 år - där 32-årige Stefan Selakovic var äldst och 17-årige Mikael Dyrestam var yngst. Matchen, som dömdes av Stefan Johannesson, slutade med en betryggande seger för Blåvitt, 3–1, efter att det i halvtid varit oavgjort (1–1). Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs 63:e seger mot Helsingborgs IF genom tiderna.

IFK Göteborgs tre mål gjordes av Sebastian Eriksson, Theodor Elmar Bjarnason och Tobias Hysén. Under matchen delade domare Johannesson ut en varning till Erik Lund Fahlén.

Efter matchen - som spelades för 17 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var knappt 5 000 till antalet denna något kalla och delvis molniga kväll, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid 63 tillfällen, spelat 37 oavgjorda matcher, och åkt på 52 förluster mot Helsingborgs IF, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 10 september 2026, som är 76 segrar, 43 oavgjorda matcher och 58 förluster.

Milstolpar och rekord