« | 2010 | »

2010-04-24 kl 16:00: Allsvenskan, omg. 8

« Åtvidabergs FF – IFK Göteborg »

Åtvidabergs FF

2 – 1

(0 – 0)

Publik: 5 785
Domare: Markus Strömbergsson
Spelplats: Kopparvallen
Säsong: 2010
Elvans snittålder: 25,9 år
Egna produkter (med speltid): 6
IFK Göteborg
Kopparvallen
Kopparvallen.

Laguppställning (4-2-3-1)


Avbytare
Tränare

Referat

Lördagen den 24:e april 2010, i vad som var lagens 26:e möte någonsin, och den 19:e gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, gästade IFK Göteborg som bortalag Åtvidabergs FF i Allsvenskans 8:e omgång säsongen 2010, inför 5 785 åskådare på Kopparvallen. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 25,9 år - där 33-årige Stefan Selakovic var äldst och 18-årige Nicklas Bärkroth var yngst. Matchen, som dömdes av Markus Strömbergsson, slutade för Blåvitts del dessvärre med en knapp förlust, 1–2, efter att det i halvtid varit mållöst. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs åttonde förlust mot Åtvidabergs FF genom tiderna.

IFK Göteborgs enda mål gjordes av Robin Söder. Under matchen delade domare Strömbergsson ut en varning till Gustav Svensson.

Efter matchen - som spelades för 15 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var knappt 6 000 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid tretton tillfällen, spelat fem oavgjorda matcher, och åkt på åtta förluster mot Åtvidabergs FF, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 25:e mars 2025, som är 21 segrar, 6 oavgjorda matcher och 8 förluster.