Hemmalag
Örebro SK Erik Moberg28′Marcus Pode41′Crespo Kamara67′
Örebro SK mot IFK Göteborg: 3–4 Halvtid 2–2
Referat
Onsdagen den 24:e september 2014, i vad som var lagens 100:e möte någonsin, och den 78:e gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, gästade IFK Göteborg som bortalag Örebro SK i Allsvenskans 25:e omgång säsongen 2014, inför 7 682 åskådare på Behrn Arena. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 27,1 år - där 38-årige Kjetil Wæhler var äldst och 18-årige Gustav Engvall var yngst. Matchen, som blev en väldigt målrik tillställning, dömdes av Martin Strömbergsson och slutade med en knapp seger för Blåvitt, 4–3, efter att det i halvtid varit oavgjort (2–2). Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs 53:e seger mot Örebro SK genom tiderna.
IFK Göteborgs fyra mål gjordes av Lasse Vibe (3 mål) och Ludwig Augustinsson. Lasse Vibes hattrick var IFK Göteborgs första hattrick i Allsvenskan sedan Lasse Vibe gjorde hattrick mot Mjällby AIF den 20 juli 2014. Assist i matchen stod Jakob Johansson och Gustav Engvall för. Under matchen delade domare Strömbergsson ut varningar till Gustav Svensson och Mattias Bjärsmyr.
Efter matchen - som spelades för 12 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var knappt 8 000 till antalet denna kalla och molniga kväll, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid 53 tillfällen, spelat 25 oavgjorda matcher, och åkt på 22 förluster mot Örebro SK, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 15 oktober 2026, som är 60 segrar, 30 oavgjorda matcher och 26 förluster. Matchen var IFK Göteborgs 11:e 4–3-seger i Allsvenskan.
Milstolpar och rekord
- Ludwig Augustinsson gjorde sitt första allsvenska mål
Matchhändelser
Matchstatistik
Facit mot Örebro SK
Ställningen i mötesserien direkt efter matchen.
Aktuella sviter
Sviterna gäller direkt efter den här matchen. Hemma och borta räknas var för sig.