2016-04-03 kl 17:30: Allsvenskan, omg. 1
« Falkenbergs FF – IFK Göteborg »
0 – 2
(0 – 1)
Domare: Kristoffer Karlsson
Spelplats: Falkenbergs Idrottsplats
Säsong: 2016
Elvans snittålder: 28,9 år
Egna produkter (med speltid): 2





↷ 90
EP




↷ 86
EP
↷ 78
EP
EP
EP
↶ 90
↶ 78
↶ 86Söndagen den 3:e april 2016, i vad som var lagens 14:e möte någonsin, och den femte gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, gästade IFK Göteborg som bortalag Falkenbergs FF i Allsvenskans 1:a omgång säsongen 2016, inför 5 326 åskådare på Falkenbergs Idrottsplats. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 28,9 år - där 35-årige Hjálmar Jónsson var äldst och 19-årige Gustav Engvall var yngst. Matchen, som dömdes av Kristoffer Karlsson, slutade med en betryggande seger för Blåvitt, 2–0, efter att i halvtid varit i ledningen med 1–0. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs 13:e seger mot Falkenbergs FF genom tiderna.
IFK Göteborgs två mål gjordes av Mads Albæk och Tobias Hysén. Assist i matchen stod Sebastian Eriksson för. Under matchen delade domare Karlsson ut varningar till Søren Rieks och Gustav Engvall.
Efter matchen - som spelades för 10 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var knappt 5 500 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid tretton tillfällen, inte spelat någon oavgjord match och åkt på en förlust mot Falkenbergs FF, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 11:e juni 2026, som är 16 segrar, 3 oavgjorda matcher och 2 förluster. Matchen var IFK Göteborgs 147:e 2–0-seger i Allsvenskan.