Kl. 19:00 Europa League Kvalomg. 3
Hemmalag IFK Göteborg Emil Salomonsson

IFK Göteborg mot HJK Helsingfors: 1–2 Halvtid 0–0

Bortalag HJK Helsingfors Okänd målskytt×2
Säsong 2016
SpelplatsGamla Ullevi
Publik9 046
Uppställning4-4-2
Snittålder26,6 år
Egna produkter3
Väder Open-Meteo CC BY 4.0 bearbetat av IFKDB
Delvis molnigt, 19°
Form
V O V V F

Startelvan

Referat

Torsdagen den 28:e juli 2016, i vad som var lagens fjärde möte någonsin, tog IFK Göteborg som hemmalag emot HJK Helsingfors i Europa Leagues kvalomg. 3 2016, inför 9 046 åskådare på Gamla Ullevi. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 29 år - där 34-årige Tobias Hysén var äldst och 24-årige Haitam Aleesami var yngst. Matchen, som dömdes av Kevin Clancy, slutade för Blåvitts del dessvärre med en knapp förlust, 1–2, efter att det i halvtid varit mållöst. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs andra förlust mot HJK Helsingfors genom tiderna.

IFK Göteborgs enda mål gjordes av Emil Salomonsson. Assist i matchen stod Patrik Karlsson Lagemyr för. Under matchen delade domare Clancy ut varningar till Emil Salomonsson, Søren Rieks, Tobias Hysén, Sebastian Eriksson och Gustav Engvall.

Efter matchen - som spelades för 10 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var drygt 9 000 till antalet denna något varma och delvis molniga kväll, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade en seger, spelat en oavgjord match och åkt på två förluster mot HJK Helsingfors, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 9 oktober 2026, som är 2 segrar, 1 oavgjord match och 2 förluster.