Högerytter
Kamratnummer 212
Säsonger 18
IFK GÖTEBORG

Arne Nyberg

1932/33–1949/50

Svensk mästare
Matcher 469
Blåvit karriär1932/33–1949/50
Matcher469
Säsonger18
Mål289
Starter455
Seriespel279

Spelarprofil

Biografi

Arne Gustav Julius Nyberg föddes fredagen den 20 juni 1913 i Säffle och debuterade i IFK Göteborg säsongen 1932/33, en debutsäsong han delar med Carl Hysén. Han gjorde sin tävlingsdebut i en ålder av 19 år, 1 månad och 11 dagar den 31:a juli 1932 mot IFK Eskilstuna i en match i Allsvenskan som slutade 4–0. Alla matcher som Arne Nyberg deltagit i finns på ifkdb.se.

Han tillbringade arton säsonger i IFK Göteborgs A-lag och under sin karriär gjorde han 469 A-lagsmatcher och 289 mål. Av dessa 469 A-lagsmatcher har 279 gjorts i Allsvenskan. Eftersom han gjort fler än 200 matcher, och genom sina insatser varit med och format IFK Göteborgs stolta historia, räknas han som en legendar i föreningen och har därför fått sitt namn ingraverat på Kamratstenen uppe vid Kamratgården. Arne Nyberg blev den 212:e spelaren i ordningen att representera föreningens A-lag, räknat utifrån sin debut.

Arne Nyberg är en av endast 25 spelare som gjort 200 eller fler matcher för IFK Göteborg i Allsvenskan, och han är nummer 6 på listan över de med flest Allsvenska matcher för IFK Göteborg. Med sina 111 fullträffar återfinns han på plats 4 när det gäller de som gjort flest antal Allsvenska mål. Nyberg vann SM-guld med Blåvitt 1934-35 och 1941-42. Totalt har Nyberg representerat landslaget vid 31 tillfällen och gjort 18 mål. Han är far till Ralph Nyberg, som gjort 91 matcher för IFK Göteborg. Han är till dags dato innehavare av hela 30 individuella klubbrekord (se rekordöversikten nedan).

Göteborgskamraterna "upptäckte" Arne Nyberg under en värmlandsturné när han spelade för Sifhälla. Inledningsvis fick han spela centerforward (vilket han även gjorde två landskamper som), innan han flyttades ut till högeryttern där hans snabbhet (han var noterad för 11 sekunder blankt på 100 meter) och skjutförmåga kom bäst till sin rätt. Mellan 1941 och 1949 bildade han högervinge med Gunnar Gren och de två kompletterade varandra perfekt. De höll även ihop utanför planen, jobbade ihop på brandkåren och delade rum under resor med klubben eller landslaget.

Arne och lagkamraterna Fritz Berg och Ernst Andersson var uttagna till de Olympiska spelen i Berlin 1936, men vägrade åka med då de inte ville delta i Hitlers propagandaspel.

Nyberg avled 1970, 57 år gammal.

Autograf
Arne Nyberg, signatur
Klubbbyten

Övergångar

1
Från SK Sifhälla Till IFK Göteborg
Övergång
Rekord i IFK Göteborg

Klubbrekord

30

Rekord mot enskilda lag kräver minst fem matcher samt minst två mål eller hållna nollor.

Historiska jämförelser

Rekordplaceringar

39