Referat
Torsdagen den 10:e augusti 2017, i vad som var lagens 210:e möte någonsin, och den 162:a gången lagen drabbades samman i Allsvenskan, tog IFK Göteborg som hemmalag emot AIK i ett klassiskt rivalmöte i Allsvenskans 18:e omgång säsongen 2017, inför 16 187 åskådare på Gamla Ullevi. IFK Göteborg mönstrade en startelva med en snittålder på 27,4 år - där 35-årige Tobias Hysén var äldst och 18-årige Pontus Dahlberg var yngst. Matchen, som dömdes av Mohammed Al-Hakim, slutade med en knapp seger för Blåvitt, 2–1, efter att i halvtid varit i underläge med 0–1. Resultatet innebar att matchen var IFK Göteborgs 104:e seger mot AIK genom tiderna.
IFK Göteborgs två mål gjordes av Søren Rieks och Mikael Boman. Assist i matchen stod Tobias Hysén för. Under matchen delade domare Al-Hakim ut varningar till Thomas Rogne, Sebastian Eriksson och Sam Adekugbe.
Efter matchen - som spelades för 9 år sedan - kunde åskådarna i publiken, som var drygt 16 000 till antalet, konstatera att IFK Göteborg i och med matchresultatet hade stått som segrare vid 104 tillfällen, spelat 42 oavgjorda matcher, och åkt på 64 förluster mot AIK, vilket kan jämföras med det dagsaktuella förhållandet idag, den 9:e februari 2026, som är 109 segrar, 44 oavgjorda matcher och 74 förluster. Matchen var IFK Göteborgs 156:e 2–1-seger i Allsvenskan.
Milstolpar
- Kristopher Da Graca gjorde sin allsvenska debut