Noah Alexandersson
2019–22
Spelarprofil
Biografi
Noah Jonathan Alexandersson föddes söndagen den 30 september 2001 i Warrington, England och debuterade i IFK Göteborg säsongen 2019, en debutsäsong han delar med Giannis Anestis. Alexandersson ingick i IFK Göteborgs ungdomsverksamhet innan debuten i A-laget, och räknas således av föreningen som en egen produkt. Han gjorde sin tävlingsdebut i en ålder av 17 år, 10 månader och 13 dagar den 12:e augusti 2019 mot Falkenbergs FF i en match i Allsvenskan som slutade 1–1.
Alla matcher som Noah Alexandersson deltagit i finns på ifkdb.se.
Han har tillbringat fyra säsonger i IFK Göteborgs A-lag och under sin blåvita karriär gjort 24 A-lagsmatcher. Av dessa 24 A-lagsmatcher har tolv gjorts i Allsvenskan. Noah Alexandersson blev den 908:e spelaren i ordningen att representera föreningens A-lag, räknat utifrån sin debut.
Noah Alexandersson är med sina tolv Allsvenska matcher nummer
357 på listan över de med flest Allsvenska matcher för IFK Göteborg. Säsongen 2019/20 var han delaktig i att IFK Göteborg tog hem Svenska Cupen. Han är son till Niclas Alexandersson, som gjorde 298 matcher för IFK Göteborg. Trots höga förväntningar och en tidig debut begränsades hans speltid av skador och hård konkurrens, vilket resulterade i 24 matcher över fyra säsonger.
För att få mer kontinuerlig matchtid lånades han ut till norska Moss FK hösten 2021, där han gjorde fyra mål på tolv matcher. Övergången blev permanent i februari 2022, och i Norge har han sedan dess etablerat sig som en nyckelspelare. Internationellt har Alexandersson representerat Sverige på ungdomsnivå, med insatser i både U17- och U19-landslaget.
Den idag 24-årige Alexandersson gjorde sin sista säsong i IFK Göteborg 2022.
Rekordplaceringar
Karriär i IFK Göteborg
Statistik
Matcher och mål
Fördelning per tävling
Vinstprocent
Starter och inhopp
Säsong för säsong
Matcharkiv
Matcher för Noah Alexandersson
IFK GöteborgVilhelmsson 19′Al-Ammari 32′
FK Lokomotiv MoskvaKuchta 8′Jemaletdinov 68′Kerk 74′Rybus 84′
FC NordsjællandWalta 4′Antman 21′Villadsen 23′
IFK Göteborg
Österlen FF
IFK GöteborgNorlin 6′Söder 15′Aiesh 50′
Östersunds FKJno-Baptiste 57′Kroon 88′
IFK GöteborgSigthórsson 12′Eriksson 45′Söder 78′
IFK GöteborgSigthórsson 9′
Brøndby IFSidhu 72′Uhre 83′
IFK GöteborgYakob 33′, 61′Yusuf 81′
IFK VärnamoJohansson 20′, 51′Magashy 36′
BK Häcken
IFK Göteborg
IFK Göteborg
Falkenbergs FF
IFK Göteborg
Helsingborgs IF
IFK Göteborg
Djurgårdens IF
IFK Norrköping
IFK Göteborg
IK Sirius
IFK Göteborg
Hammarby IF
IFK Göteborg
Varbergs BoISSjälvmål 15′
IFK GöteborgSana 46′Lagemyr 86′
IFK Göteborg
IF ElfsborgFrick 45′
Sollentuna FK
IFK Göteborg
IFK Göteborg
Västerås SK
IFK Göteborg
Louletano D.C.
IFK Göteborg
Helsingborgs IF
Sarpsborg 08 FF
IFK Göteborg
IFK Göteborg
Östersunds FK
IFK Göteborg
BK Häcken
IFK Göteborg
Falkenbergs FF
IFK Göteborg
Stabæk FotballBildarkiv
Noah Alexandersson på bild
Externa nyheter om Noah Alexandersson
Officiellt: Moss FK lånar Noah Alexandersson
Noah Alexandersson lämnar HamKam. Svensken återvänder till Moss FK på lån resten av säsongen. - Fotbolltransfers.com
Officiellt: Noah Alexandersson klar för HamKam
Efter flera säsonger i Norge tar Noah Alexandersson nästa steg. Svensken är nu klar för spel i Eliteserien med HamKam. - Fotbolltransfers.com
Noah Alexandersson blev straffhjälte - öppnar för klubbbyte
Trots en säsong förstörd av hälseneskada klev Noah Alexandersson in i förlängningens slutsekunder – och blev straffhjälte när Moss säkrade kontraktet. Nu är framtiden oviss. - Fotbolltransfers.com